10 Adımda Hızlı Zayıflamanın Yolları

Zayıf, fit bir beden herkesin hayalini kurduğu bir hedeftir. Ama tüm hedeflerde olduğu bu hedefe ulaşmak için de yapılması gerekenler, çekilmesi gereken sıkıntılar, zorlu bir süreç var. Ancak istikrarlı, düzenli ve istekli olunursa hedefe belirli bir zamanın sonunda ulaşılacaktır. Zayıflamanın bir çok yolu vardır. Ancak zayıflamak için sağlığımızı tehlikeye atmamız gerekir. Sağlıklı ve hızlı zayıflamak çok önemlidir.

 10 Adımda Hızlı Zayıflamanın Yolları

  1.  Ekmek, pasta, hamur işi gibi yiyeceklere bir süre veda edilmelidir. Arada bir ödül olarak verilebilir tabir abartmamak kaydı ile.
  2.  Spor aksatılmamalı, düzenli olarak yapılmalıdır eğer spor salonuna gidecek maddi imkân ya da vakit yok ise evde yapılabilen egzersizler, günlük düzenli, tempolu ve en az 45 dk yürüyüş yapılmalıdır.
  3.  Su tüketimine özen gösterilmelidir. Günlük en az 1, 5-2 litre su tüketimi yapılmalıdır. İçilen çay, çorba meyve suyu, su yerine geçmez ne kadar fazla içilirse içilsin günlük belirlenen su tüketimi ayrıca alınmalıdır.
  4.  Günlük 3 öğün yerine öğün sayısını artırarak beslenme alışkanlığı kazandırılmalı, az az, sık sık beslenilmelidir.
  5.  Kan şekerinin düşmemesi için çikolata, şeker gibi kan şekerini hızlı yükseltip, hızlı düşüren yiyecekler yerine hurma, yaban mersini gibi kan şekerini yavaş çıkarıp, yavaş yükselten yiyecekler tercih edilmelidir.
  6. Hedeflenen bedene uygun kıyafetler alınmalıdır. Bu sayede motivasyon artar.
  7. Yemekler yavaş yavaş iyice çiğnenerek yenmeli çünkü doyma refleksi hemen ortaya çıkmaz hızlı yenilirse doyma zaman içinde olacağından yenmesi gerekenden daha fazla besin alınacak günlük alınması gereken kalori artacaktır.
  8. Karbonhidrat miktarı azaltılarak yerine proteinden zengin menüler yenmeli böylece enerji harcarken ilk olarak kullanılan karbonhidrat yerine yağdan başlanılarak olan kilolar eriyecektir.
  9. Porsiyonlar küçültülerek aslında yenilenden daha az besinlerle de doyma fark edilince ileri ki dönemde de bu düzen oturtulmalıdır.
  10. Kilo vermede en önemli olan faktör insanın kendine olan güveni ve inancıdır. Hedef gerçekleşene kadar bunu kaybetmemeli, azim, istikrar ve istek ile sonunda belirlenen hedefe ulaşılacağına kesin gözüyle bakılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir