Acı Yemek Adet Döneminde Rahatsızlık Verir mi?

Kadınların, yaşamları boyunca maruz kaldıkları en özel dönemlerden biri de hiç şüphesiz ki adet dönemleridir. Gerek fiziksel, gerekse psikolojik anlamda farklılıklara neden olan bu dönem, her ne kadar hepsinde aynı düzeyde olmasa da süreci hassas geçirmelerine yol açmaktadır.

 Adet Dönemi Şikayetlerinin Önüne Nasıl Geçilebilir?

Bayanların, adet dönemlerinde maruz kaldıkları şikayetleri minimum düzeye indirmeleri, alacakları birtakım önlemlerle mümkün olabilmektedir. Bu önlemlerden bir tanesi de yeme-içme alışkanlıklarına yönünden bu dönemde daha dikkatli olmaktan geçmektedir. Bu anlamda özellikle yoğun baharat içeren acılı gıdalardan adet sürecinde uzak durulmaya çalışılmalı, mümkün olduğunca sofralarda yer verilmemelidir. Zira bu konu ile ilgili olarak yapılan araştırmalar; acı yemek adet döneminde rahatsızlık verir mi? sorusuna çokta olumlu yanıtlar vermiyor.

 Adet Döneminde Acılı Yemek Tüketmenin Sakıncaları Nelerdir?

Bu konuya yönelik olarak gerçekleştirilen günümüz araştırmaları, adet döneminde oluşan büyük kan pıhtılarını önlemek ve yoğun sancıları bir miktar daha azaltmak için acılı yiyeceklerden kaçınılması gerektiğine işaret ediyor.

Adet Döneminde Acılı Yiyecek Tüketmenin Diğer Sakıncaları

– Bayanların bir kısmında yoğun sıcak basması, akne ve deri döküntüsü gibi şikayetlere yol açma

– Yaşanan adet sancılarının daha yoğun bir şekilde yaşanmasına neden olma

– Yaşanan tüm bu yoğun şikayetlere dolayı ortalama 6-7 gün devam eden bu sürecin psikolojik anlamda da olumsuz geçmesine neden olma.

Tüm bu nedenlere bağlı olarak adet dönemi boyunca bayanların, acı sebze ve baharat içeren yiyeceklere ara vermeleri, gerek fiziksel gerekse psikolojik sağlıkları açısından son derece isabetli olacaktır. Şayet acı yiyeceklere olan düşkünlük aşırı yoğunsa dönemin son günlerinde çok abartılı olmayacak şekilde hafif acılı gıdaların tüketilmesi ciddi bir şikayete neden olmayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir