Corona Virüsü Nedir?

Son zamanlarda dünyanın her yerinde insanlar tarafından merak edilen corona virüsü, 12 Aralık 2019 yılında ortaya çıkarak ölümlere sebep olmaya başladı. Şimdiye kadar yüzlerce insanın hayatına kaybetmesine neden olan corona virüsü, Çin’de ortaya çıkmış ise de şu an için dünyanın 17 ülkesinde de daha ortaya çıkmış durumda.

Son günlerin gündem konusu olan ve milyonlarca kişi tarafından merak edilen corona virüsü, aslında ilk olarak 1960 yılında görülmeye başlandı. İşte herkesin merak ettiği korona virüsü ile ilgili detaylar;

Corona (Korona) Virüsü Nedir?

Memeliler ile kuşlarda hastalıklara neden olan bir tür virüs olan Corona, insanlarda ciddi olmayan ancak ölüm riski taşıyan solunum yolu hastalıklarına neden olabiliyor. Domuz ve ineklerde ishal, tavuklarda üst solunum hastalıklarına neden olan bu virüsün bilinen türleri 2019-nCoV, MERS- CoV ve SARS-CoV olarak sıralanabilir.

 

Hayvan ailelerinde bulunan ve bir RNA virüsü olan corona virüsünün mutasyona uğramadan öldürücü etkisinden söz edilemez. Korona nedir diyenler için bu basit tanımlamalar yapılabilir. Özellikle kedilerin rahatlıkla atlattığı bu virüs, mutasyon geçirdiği zaman FIP’e dönüşerek ölümcül etki yaratıyor.

Korona Virüsü Belirtiler ve Tanı

Corona virüsünün birçok belirtisi olabilir. Bunlardan en göze çarpanı kilo kaybı, iştahsızlık, denge sorunları, solunum yolu problemleri, karın bölgesinde şişlik ve görme sorunları sayılabilir. Corona virüsünün tanısı otopsi yapılmadan konulamıyor. Ancak yine de dünya genelinde en fazla kullanılan test kan tahlilleri üzerinedir.

Kandaki corona moleküllerini araştıran bu test ile, 3200 üzerinde görülen titer seviyesinin tespiti sonucu hastalıktan şüpheleniliyor. Ancak kan testi ile corona virüsünün mutasyona uğrayıp uğramadığı, FIP olup olmadığı, yani ne derece ölüm riski taşıdığı anlaşılamıyor.

Korona Virüsünden Korunma Yolları

Birçok kişi detayları öğrendikçe virüsten korunma yolları üzerine araştırmalar yapmaya başladılar. Bunun için ciddi manada gösterilebilecek bir çaba bulunmuyor. Ancak, bu hastalık için geliştirme aşamasında olan MERS aşısının varlığını da unutmamak gerekiyor. İnsanlar tarafından alınacak önleyici tedbirler, hasta olan kişiler ile yakın temastan kaçınmak ve çiftlik ya da vahşi hayvanlarla yakın temas kurmamaktır. Bunların dışında, sık sık elleri yıkamak, toplu kullanım alanlarında dikkatli davranmak gerekiyor.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.