Erkek Tipi Saç Dökülmesi

Bilindiği üzere günde 50 – 150 saç telinin dökülmesi normaldir. Ama önemli olan bu saçların dökülmesi değil yerine yeni saç tellerinin nüfuz etmesidir. Kellik problemi yaşayanlarda ikinci evrede bahsedilen saçın yeniden çıkma işlemi gerçekleşmez.

Peki Erkek Tipi Saç Dökülmesi Nedir?

Saç dökülmeleri inanılandan ziyade birçok nedenle bağdaştırılabilir. Erkek tipi dökülmede deyine belirli bir neden bulunmaktadır. Uzmanlara göre vücuttaki hormonlar saç dökülmelerinde büyük rol oynuyor. Erkek tipi dökülmede ise en sık rastlanılan testosteron hormonu fazlalığı. Testosteron hormonu diğer bir deyişle erkeklik hormonu fazlalığında bu hormon saç köklerinin deriyle olan bağlarını zayıflatarak dökülmeye sebep oluyor.

Dökülmenin belirtileri Çoğunlukla şakaklardan dökülerek azalma erkek tipi dökülmenin en önemli belirtisidir. Bununla beraber gelen saç tellerindeki incelme, var olan saçın hacmini söndürür ve seyrekleşme giderek artar. Dökülme sadece şakak kısmında görülmeyebilir. Dökülme aynı zamanda başın üst kısımlarımda da görülebilir. Dökülmenin olmayacağı yerler ancak yanlar ve ense olarak da değerlendirilir. Bu kısımların genetik dökülmeye karşı korunmalı olduğu bilinir.

Saç Dökülme Tedavisi

Tedavi sürecinde öncelikli olarak bir cilt doktoruna danışılmalı. Doktorun isteyeceği tetkik ve muayenelere göre izlenilecek tedavi yolu saç dökülmesini yavaşlatabilir hatta ve hatta durdurabilir. Bahsedilen testosteron hormonu yüksekliğinin genetik bir yoldan bedene ulaşması ihtimali yüksek bir hastalıktır. Bu tip saç dökülmelerinde “genetik” cümlesinin bu kadar sık geçmesinin nedeni de budur Yine de bu dökülmenin tedavisinde bazı kimyevi karışımlar bulunduran ilaçlar ve şampuanlarda doktor isteği üzerine kullanılabilir. Bu sayede yine bahsedildiği üzere hacim kaybı önlenir ve saç dökülmesi yavaşlar.

 Bilinmesi Gerekenler

Bu dökülmeye sebep olan testosteron hormonu aynı zamanda erkekler için yararlı bir hormon sayılabilir. Bu hormonu arttırmak için çabalayan milyonlarca insan bulunmaktadır.

Erkek sağlığı hakkında daha fazla bilgi edinmek için Erkek Sağlığı yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.