Hamile Anneler (ve Babalar) İçin Sağlam Tavsiyeler

Hamilelik, bir kadının hayatında heyecan verici bir dönem olduğu kadar stresli bir dönem olabilir. Beden de zihin gibi birçok değişimden geçer. Stressiz bir hamilelik sürdürmek zor olabilir, ancak imkansız değildir. Bu makaledeki tavsiyelere uymak, hamilelik sırasında stres seviyenizi korumanıza yardımcı olabilir.

Hamile kalmadan önce sigarayı bırakın. Sigara içmek gebe kalma yeteneğinizi etkileyebilir, bu nedenle durmanıza yardımcı olacak bir şey bulun. Bırakmanıza yardımcı olacak önerilerini görmek için doktorunuzla konuşmalısınız. Haplar ve yamalar gibi birçok seçenek mevcuttur.

Sağlıklı beslendiğiniz sürece, arada bir canınızı sıkmaktan çekinmeyin. Aşerme tipik olarak belirli bir besine olan ihtiyaçtan kaynaklanır. İki kişilik yemek yerken daha fazla besine ihtiyacınız var.

Hamile kalmadan önce doktorunuzu ziyaret etmeniz akıllıca olacaktır. Sağlığınızın mükemmel olduğundan emin olabilirsiniz ve onlar da size yardımcı olabilecek bazı tavsiyelerde bulunacaklardır. Size ne zaman yumurtlamanız gerektiğini ve almanız gereken bazı vitaminleri söyleyebilirler.

Gebe kalmaya çalışırken veya zaten hamileyseniz alkolden kaçının. Alkol sizin ve bebeğinizin ciddi sağlık sorunları yaşamasına neden olabilir. Hamile kalmaya çalışırken alkol sperm sayısını azaltır ve hamile kalmayı zorlaştırır. Şarap gibi içecekler bile hamile kadınlar veya hamile kalmaya çalışanlar için sağlıksızdır.

Bazı ev tavsiyeleri için arkadaşlarınızı ve ailenizi kullanın. Hamilelik, herkesin size iki sentini vermekten mutluluk duyduğu şeylerden biridir. Hepsini bir parça tuzla almalısın, ama orada daha mutlu bir hamilelik geçirmene yardımcı olabilecek külçeler olacak.

Hamileyken yapılacak iyi bir şey, doktorunuzu düzenli olarak görmektir. Bu sadece hamilelerin bilmesi gereken şeyleri öğrenmenize yardımcı olmayacak, aynı zamanda sağlıklı bir hamilelik geçirmenize de yardımcı olacaktır. Bu hareket, çok düzgün bir hamilelik geçirmenize yardımcı olabilir.

Artık hamile olduğunuza göre beslenmeniz her zamankinden daha önemli. Sadece günü geçirmek için daha fazla enerjiye ve güce ihtiyacınız olmakla kalmaz, aynı zamanda bebeğinizin düzgün bir şekilde gelişmesi için birçok vitamin ve minerale ihtiyacı vardır. Her gün birkaç katı öğün yediğinizden ve her bir ana besin grubundan öğeler üzerinde çalıştığınızdan emin olun.

Hamile olduğunuzu öğrendiğinizde, özellikle hamileliğinizi geç öğrendiğinizi düşünüyorsanız, ilk yapmanız gereken doktora gitmektir. Bu, doktorun sağlığınıza ve çocuğun sağlığına iyi bakmasını sağlayacak ve sizi ikinize en iyi şekilde uyacak bir programa sokacaktır.

Gebeliğin sonraki aşamalarında, özellikle üçüncü trimesterdeyken, çok fazla seyahat etmemeye çalışın. Bazı kadınlar, doğum tarihlerine bir ay kaldığı için trende veya uçakta doğum yapmayacaklarını, yalnızca çocuklarını tıbbi yardım almadan doğuracaklarını düşünüyorlar.

Yediğiniz yiyecekleri takip etmek için bir yemek günlüğü tutun. Diyet alımınızın bir kaydını tutmak, tüm beslenme gereksinimlerinizi karşıladığınızdan emin olmanıza yardımcı olacaktır. Bu da doktorunuzun işine yarayacaktır.

Hamile kalmak vücudunuz için zor olabilir. Bunun seni hayal kırıklığına uğratmasına izin verme. Bolca germe egzersizi yaparak kendinize iyi baktığınızdan emin olun. Çalışabilirseniz, doğum öncesi yoga, zinde kalmanın, hareket etmeye devam etmenin ve kendinizi formda tutmanın harika bir yoludur.

“Kapalı” görünen herhangi bir şey için doktorunuzu arayın. Vücudunuzu herkesten daha iyi tanıyorsunuz ve bir şey doğru gelmiyorsa, o sezgiyi kullanın ve uygulayıcınızı arayın. Kontrol etmeleri gerekip gerekmediğine karar verecekler, ancak yardım istemekten çekinmeyin.

Uygun miktarda folik asit içeren doğum öncesi bir vitamin satın alın. Nöral tüpün düzgün bir şekilde büyümesini sağlayarak birçok komplikasyondan kaçınır.

Bazıları için tartışmalı olsa da, hamileyseniz seçeneklerinizi düşünmek akıllıca olabilir. Bazen çocuk sahibi olmaya hazır değilsiniz. Kürtajdan evlat edinmeye, çocuk sahibi olmaya kadar pek çok seçenek varken, bunu iyice düşünmek kişinin yararınadır, çünkü sonunda inciteceğiniz tek kişi çocuktur.

Hamileliğiniz boyunca dişlerinizi günlük olarak fırçalamaya ve diş ipi kullanmaya devam etmelisiniz. Bu önemlidir, çünkü hamilelik sırasında artan hormonal etki vardır ve diş etleriniz şişebilir ve hatta fırçalarken kanayabilir, ancak fırçalamayı bırakmayın. Diş problemlerini en aza indirmek için iyi ağız hijyeni kaydınızı koruyun.

Dinlenme ve rahatlama, bebeğinizin içinde yavaş yavaş büyürken ve gelişirken stresli olmamasını sağlamak için özellikle hamilelik sırasında önemlidir. Günlük rutininizin stresini yatıştırmak için yumuşak ışıklar ve müzik eşliğinde her gün mola verin. Sadece birkaç dakika bile büyük bir fark yaratabilir.

Sağlıklı bir hamilelik ağırlığını korumak için, önceden hangi öğünleri yiyeceğinizi düşünün. Hangi yiyecekleri tüketeceğinizi bilmek, hem size hem de çocuğunuza fayda sağlayan sağlıklı, besleyici bir diyete yatırım yapmanıza yardımcı olabilir. Atıştırmalıklarınızı da önceden planlayın. Bu, sizi çok fazla sağlıksız istek duymaktan alıkoyacaktır.

Hamileyken, yemeğinizi kızartmayı, pişirmeyi veya buharda pişirmeyi deneyin. Bu yiyecek hazırlama yöntemleri sizin ve bebeğiniz için daha sağlıklıdır ve gereksiz kilo alımından kaçınmanıza yardımcı olmada önemli bir rol oynar. Yemek yemeye giderseniz, sunucunuzdan bu yöntemlerden biri kullanılarak hazırlanan yemekleri önermesini isteyin.

Bu makalede bahsedildiği gibi, hamileliğiniz boyunca stresi düzenlemenize yardımcı olabilecek birçok yararlı ipucu vardır. Tüm değişikliklerle birlikte, stres olması kaçınılmazdır. Ancak ne kadar az stresli duygular yaşarsanız, hamilelik hem anne hem de bebek için o kadar sağlıklı olur.

Leave a Reply

Your email address will not be published.