Hamilelik Belirtilerine Dair 7 İşaret

Gebelik belirtileri ile hamileliği ilk akla düşüren genel olarak adet gecikmesidir. Fakat vücudunuz size hamile olduğunuza dair ipuçları verir. Tabi bu ipuçları her kadında aynı şekilde gözlemlenemez. Kimi bayan hamileliğin geç dönemlerine kadar hiçbir belirtiyle karşı karşıya kalmaz. Bazen de karşılaştığı belirtilerin rutin adet dönemi belirtileri olduğunu düşünebilir. Bu yüzden aşağıda belirteceğimiz 7 belirtiyi yaşamıyor olsanız dahi hamile olma ihtimaliniz vardır. Hamileliği öğrenmenin en garanti yolu hamilelik testidir. Fakat biz size bu yazımızda erken belirtilerle ilgili bilgi vereceğiz. Birçok kadın hamileliğini ilk haftalarda fark etmez. Bu hamilelik belirtilerine dair 7 işaret ilk anlardan itibaren hamileliğinizi tahmin etmenize yardımcı olur.

Gebelik Belirtileri

  1. Halsizlik

Hamile kaldığınız andan itibaren metabolizmanız hem siz hem de bebeğiniz için çalıştığından dolayı hızlanır. Hızlanan metabolizma vücudunuzu halsiz düşürür ve gün içerisinde yorgun ve halsiz hissedersiniz.

  1. İştah kaybı veya artması

Bazı yiyeceklere karşı ilginiz artıyor sürekli açlık hissediyor olabilirsiniz. Mesela canınız kışın ortasında aşırı derecede erik çekebilir. Yani halk arasında aşermek denen olayı yaşayabilirsiniz ya da bu durumun tam aksini de yaşayabilirsiniz. Bu durumda hamile olma ihtimaliniz var demektir.

  1. Kusma

Midenizi bulandıracak bir yiyecek ya da içecek tüketmediğiniz halde mide bulantısı yaşayabilirsiniz. Mide bulantılarınız sık ve geç saatlerde olabilir.

  1. Koku hassasiyeti

Sizi normal zamanlarda rahatsız etmeyen şeylerin kokusundan etkilenir ve rahatsız olabilirsiniz. Örneğin normalde sigara kullanan biri iseniz hamile kaldığınız dönemde sigara kokusu sizi aşırı derecede rahatsız edebilir.

  1. Sık idrara çıkma

Gün içerisinde çok fazla tuvalet ihtiyacı hissedebilir ve her tuvalete gittiğinizde az miktar ya da hiç yapamayabilirsiniz.

  1. Ruh hali değişimi

Önceden rahatsız olmadığınız küçük şeyler bile canınızı fazlasıyla sıkabilir. Aşırı duygusallaşıp izlediğiniz bir reklam filmine bile dakikalarca ağlayabilirsiniz. Ya da gülme krizine girdiğin bir anda bu kriz birden ağlama krizine dönüşebilir.

  1. Göğüste büyüme ve hassasiyet

Göğüslerinde irileşme veya hafif ağrı hassasiyeti oluşabilir. Hatta bazı anne adaylarında göğüs uçlarında renk değişimi dahi gözlemlenmiştir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir