Karaciğer Büyümesi Nedir?

Karaciğer Büyümesi

İnsan vücudunda ebatı en büyük organlardan biri olan karaciğer, bayanlarda ve erkeklerde farklı büyüklükte olmakla birlikte yaşa göre de değişimler gösterebilmektedir. Ancak insan bedeninde bazı nedenlere bağlı olarak, olması gereken boyutta olmayıp zamanla büyüme gösteren karaciğer bir takım sağlık problemlerinin sinyalini vermektedir. Tam boyutuna ergenlik döneminde ulaşan karaciğer, bir arıtım makinesi olup, vücuda giren zararlı toksinlerin atılması görevine sahiptir.

Karaciğer büyümesini bir hastalık olarak nitelemek doğru değildir. Zira bu büyüme bir takım hastalıkların belirtisi niteliğindedir. Karaciğerde aşamalar halinde meydana gelen bu büyüme ilk evrelerde az olduğundan kimi zaman saptanamamakta ve birey bu şekilde yaşamına devam edebilmektedir. Ancak ilerleyen evrelerde karaciğerdeki büyüme karın bölgesinde şişkinliğe ve kimi zaman ağrıya neden olabilmektedir. Huzursuz karın sendromu yaşayan hasta, halsizlik, mide bulantısı, iştahsızlıkla oluşan kilo kaybı ve de sürekli devam eden yorgunluk hissi yaşayabilmektedir. Bunlar karaciğer büyümesinin belirtileri niteliğindedir. Karaciğer büyümesinin nedenleri kişinin yaş ve cinsiyetine göre de farklılıklar gösterebilmektedir. Karaciğer büyümesinin oluşumunda ilk akla gelen etken aşırı alkol tüketimi olup, diğer etkenler ise, düzensiz ve dengesiz beslenme, bir takım virüsler, yanlış tüketilen bitkisel ürünler ve de enfeksiyonlardır. Bu rahatsızlığı yaşamadan önce, yaşam stilini değiştirerek karaciğer büyümesinin önüne geçmek mümkündür.

Karaciğer Büyümesi Nasıl Önlenir?

1-Sigara alışkanlığına son vererek
1-Alkol tüketimini minimuma indirerek
3-İlaç tüketimini doktor kontrolünde bilinçli olarak yaparak
4-Bitkisel ürünleri doğru miktarda kullanarak
5-Kimyasal ürünlerden uzak durulamıyorsa dahi maske eldiven gibi materyaller ile önlem alarak karaciğer büyümesinin önüne geçmek mümkündür. Kimi zaman bu büyüme enfeksiyon taşıyan bir böceğin ısırığına bağlı olarak da gerçekleşebilmektedir. Ancak bunu tespit etmek zor olduğundan hasta doktor arasındaki soru cevap yöntemi ile tahmin yürütülebilmektedir. Aşırı ve düzensiz ilaç tüketimi de Büyüme nedenlerinden biri olup, sigara tüketen bireylerin 171 sigarayı bırakma hattından yardım almaları önerilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir