Kilo Verememenin Sebepleri

Kilo Nasıl Korunur

Günümüzde hemen hemen her insanın genel sorunudur kütle problemi. Bununla başa çıkmanın en önemli yolu beslenmedir. Beslenmenize ne kadar Dikkat ederseniz, az ve sık aralıklar ile küçük öğünler halinde yerseniz ve yeteri kadar fiziksel aktivitede bulunursanız sizin için sorun oluşturmayacaktır. İnsanlarımız maalesef dengesiz beslenmekte bu sebeple almakta ya başka sorunları da beraberinde getirir. Bunun en önemli nedenlerinden birisi de düzensiz saat aralıkları ile beslenme ve yetersiz uykudur.

 Günlük Aktiviteler

Güne genellikle gece çalışmıyorsak erken başlarız. Gün içerisinde yaptığımız her türlü hareket, vücudumuzun her tepkisi kalori yakmamızı sağlamaktadır. Kütlemizi küçültmek için aldığımız kalorinin fazlasını yakmalıyız. Ne şekilde koruyacağımızın cevabı ise en az aldığımız kalori kadar harcamalıyız. Bunun yolu da günlük aktivitelerden geçer. Yeteri kadar hareket ile sağlanır.

Güne başlarken kendimize hareket edecek alanlar yaratmalıyız. Eğer işimize otobüs ile gidiyorsak evimizden biraz erken çıkarak yürümeli ya da 1-2 durak erken inerek vücudumuzu aktiviteye alıştırmalıyız. Fırsat bulursak bol bol yürüyüş yaparak fiziğimizi koruyabiliriz.

 Beslenme

Güzel bir fiziksel görüntüye sahip olmak ve bunu muhafaza edebilmenin en önemli yolu beslenmeden geçer. Özellikle karbonhidrat şeker ve şeker içeren ürünleri hayatımızdan tamamen çıkarmalıyız. Bu gıdaların faydası olmadığı gibi vücudumuza ciddi derecede zarar vermektedir. Erken acıkmamıza sebep olmaktadır. Diyetisyenlerin menüsünde mutlaka protein ağırlıklıdır. Ayrıca gün içerisinde çok su içmemiz gerekmektedir. Su vücuttaki zararlı toksinleri atarak vücuttaki yağı yakmaktadır. Bu husus da bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

 Sonuç

Fiziksel aktivite ve beslenme vücut kütlemizin muhafazasında en önemli iki faktördür. Bu iki faktöre Dikkat ettiğimiz ve gerekli özeni gösterdiğimiz sürece istediğimiz fiziğimiz sonsuza kadar bizimle olacak ve ayna önünde mutlu olmamızı sağlayacaktır. Aksi durumda özellikle geç saatlerde yenilen yemekler, hareketsiz bir yaşam tarzı, alkol almak gibi unsurlar da olumsu sonuçlar ile karşılaşmamıza sebep olacaktır. Bol yürüyüş ve sıvı tüketimi ile yediklerimize dikkat ederek düzenli bir hayat yaşadığımız takdirde her daim huzurlu oluruz. İçimizden gelen isteklere dur diyebilmek, bu saatte yememeliyim, bu saatte uyumalı ve düzenimi bozmamalıyım diyebilen insanlar bu konuda başarılı olabilirler. İnsan vücudu ile hayatın her döneminde barışık olmalıdır ve olmak zorundadır çünkü hayatında en çok gördüğü kişi insanın kendisidir. Kendimiz ile ne kadar barışık olursak sorunlar da o ölçüde azalır. Bol hareket, yeteri kadar yemek, bol su tüketimi ve stressiz düzenli bir hayat bu sorunun reçetesidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *