Prostat Hakkında Merak Edilenler

Prostat hakkında merak edilenler açıklamadan önce prostat her erkekte doğduğu andan itibaren bulunan salgı bezidir. Bu bez mesane yani idrar torbasının çıkışında bulunan ve bu çıkışı olduğu gibi saran bir bezdir. Prostat bilindiğinin aksine belli bir yaşa geldiğimizde ortaya çıkan bir sorun, hastalık değildir. Aksine her erkekte olan bir bezdir. Belirli bir yaşa geldikten sonra hormonlarda değişimler oluşur ve bu hormonlardaki değişimlerin etkisiyle yavaşça büyüme boy gösterir. Saçın beyazlaması ve derimizin yaşlanması gibi normal yaşamın bir parçası olan fizyolojik bir olaydır. İki koşul varsa prostat büyüme gösterebilir.

Bunlardan birincisi yaşlılık bir diğeri ise erkeklik hormonunun olmasıdır. Erkeklik uzvunu kaybetmiş veya yumurtası alınmış, kaybetmiş birinin prostatında büyüme sorun olmaz.

Prostatın Belirtileri Nelerdir?

En belirgin belirtisi sık bir şekilde idrara gitmedir. Sıkışmış olarak ve sürekli olarak acilen tuvalete gitme isteği, idrarın uzuvdan çıkarken ince bir şekilde akması, geceleri 2’den fazla tuvalete çıkma isteği, idrardan sonra gelen damlalar, idrarı istemeden kaçırma, kesik bir şekilde işeme gibi birçok belirtisi vardır.

Nasıl Tanı Konulur?

Ürolog prostat hassasiyetini anlamayıp görmek için el ile muayeneye girişir.

Korunma Yolları ve Beşlenme Şekilleri

Prostat mağduru olan insanlar gündüz bol su içip akşam ise su veya sulu gıdalar tüketmemelidir. Prostat, hastaları oldukça olumsuz etkilemektedir. Hem sosyal hem de psikolojik açıdan etkilenirler.

Genelde 50 civarı yaşlardan sonra görülür ve yaşı geçen erkeklerin yarısından fazlasının prostatında büyüme boy gösterebiliyor. Tanı konulan hastaların çoğunluğu 60 yaşından fazladır. Prostat kanseri görülen diğer kanserlerden daha hızlı bir yayılma gösterir.

Prostat kanseriyle başa çıkmak için ise sebzeler, likopeni bol olan gıdalar, deniz ve tahıl ürünleri, soya fasulyesi, E vitamini içeren kabuklu kuruyemişler tüketmelidirler. Hastalar gündüzleri en fazla 5 kez geceleri 2 kez idrar yapmalıdırlar.

Erkek sağlığı hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için Erkek Sağlığı yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *