Regl (Adet) Döneminde Nasıl Beslenmeliyiz?

Regl döneminde ne yenmeli? Hangi besinleri tüketmeliyim? gibi kafanızdaki soru işaretlerini giderelim. Sizlere bu dönemde nasıl beslenmeniz gerektiğinden bahsetmek istiyorum. Her ay kadınların başına gelen bazılarının korkulu rüyası haline gelmiş bir durumdur. Bu dönemde bazıları çok halsiz, bazıları çok depresif, bazıları çok agresif hissediyor. Acaba bunlar üzerinde biraz da olsa beslenmenin etkisi olabilir mi?

Regl döneminde başa gelen en kötü şey istemsiz bir şekilde iştahın artması. Bazılarında ise tam aksine iştahsızlığa geçiş yapıyor ama genel iştah çok artıyor. Bu durumda regl olduğunu düşünmek bile açlık krizlerini getiriyor olabilir. Tabi ilk aşamada psikolojik olarak kendinizi motive etmeniz hasta olmadığınızı kabul etmeniz gerekiyor.

Bu dönemde en sık görülen şey ani ruh hali değişiklikleri ve kendinizi mutsuz hissediyor olmanız. Mutlu hissetmek için yapılan ilk şey de çikolata yeme isteği. Bunun yanında hamur işleri pizzalar sağlıksız gıdalara yöneliyorsunuz. Acaba neden böyle şeyler yeme isteği hissediyorsunuz. Aslında cevap basit.. Normal zamanlarda rutin yediğiniz şeyler bunların olması sizi bu yöne itekliyor. Sağlıklı beslenme stilini hayatınıza adapte ettiğinizde regl döneminde bundan etkilenmeyip normal rutininize devam edebiliyorsunuz.

Bu Dönemde Nasıl Beslenmeliyiz?

-Beslenmenize süt ve süt ürünleri dahil edin

 Yapılan araştırmalarda süt tüketiminin tatlı ihtiyacının önüne geçtiği gözlemlenmiştir. Bu noktada beslenmenize süt ve süt ürünleri dahil ederseniz iştahınızı baskılayabilirsiniz.

-Yeşil yapraklı sebze tüketimine özen gösterin

Regl döneminde vücuttaki magnezyum seviyesinde azalma olduğu için tatlı isteği artar.

-Su tüketimine önem verin.

Bu dönemde vücut ödem tutacağı için günlük 2-3lt su tüketmeniz ödemden kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

-Bitki çayı tüketin(yeşil çay, melisa çayı, rezene çayı, papatya çayı)

Hem sakin kalmanıza hem de ödem atmanıza yardımcı olacaktır.

-Siyah çay ve kahve tüketimini azaltın

Ödem tutacağı için bu dönemde olabildiğince az tüketmekte fayda var.

-Basit karbonhidrat tüketimini azaltın

Fazla karbonhidrat tüketimi çok fazla ödem tutmanıza neden olacaktır.

-Normal beslenmenize devam edin, öğün atlamamaya çalışın

Öğün atlamak daha çok aç hissetmenize neden olacaktır. Kan şekeriniz düşecek tatlı isteğiniz artacaktır.

-Çikolata çok seviyorsanız sütlü çikolata yerine bitter çikolata tercih edebilirsiniz veya kendi yapacağınız bir tarifle tatlı ihtiyacınız giderebilirisiniz.

Tarif

Malzemeler

Yulaf ezmesi

Hurma

Badem veya ceviz

Kakao

Bütün malzemeleri rondodan geçiriyoruz.Karışımı küçük toplar haline getiriyoruz.Dilerseniz Hindistan cevizine bulayabilirsiniz.Günlük 1-2 tane bitki çayınızın yanında tüketebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *