Sağlıklı Yaşam için Spor Şart

Sporda Sağlık Var!

Sağlıklı yaşam için spor şart! Spor yapmadan en az bir bucuk saat önce yemek yemeyi kesmelisiniz. Sağlıklı bir yaşama sahip olmanın olmazsa olmazı spor yapmaktır. Kişinin sağlık şartları ve kendi vücut yapısına uygun şekilde yaptığı spor aktivitesi, birçok hastalığın önlenmesine yardımcı olarak kaliteli bir yaşam imkanı sunuyor. Hareketsiz yaşam başta kalp ve damar hastalıkları ile diyabet, bazı kanser türleri, hipertansiyon ve kas-iskelet sistemi üzerinde olumsuz etkiler yaratır. Bu hastalıklardan korunmanın yöntemi ise fiziksel aktiviteyi hayatımızın bir parçası haline getirmekten geçer.

Sporun sağlık için faydaları şunlardır:

 Kalp Sağlığı:

Kalp rahatsızlığı riskini azaltır. Kalp – damar dolaşımına destek olur. Pompalanan kan miktarını arttır. Çabuk yorulmayı ve laktik asit birikimini geciktirir. Tansiyonun dengelenmesini sağlayarak çarpıntıyı önler. Kalp krizi geçirme riskini azaltır. Stresten korunmaya yardımcı olur.

 Kilo Kontrolü:

Düzenli spor yapmak kişinin ideal kilosuna gelmesini sağlar. Vücut dokularınızı korunmasını destekler. Fazla kalorilerin yakılmasına yardımcı olur. Beslenme miktarının artmasına rağmen kalori dengenizin aynı kalmasına yardımcı olur. Obeziteyi engeller. İştahı azaltır. Uygun bir diyet eşliğinde kilo kaybına yardımcı olur.

 Özgüven Sağlar:

Spor yapmak iyi bir fiziksel görüntü sağlar. Bu durum kişinin özgüveninin artmasına ve iş ve özel yaşam açısından başarı elde edilmesini sağlar. Hafızayı güçlendirerek yaratıcılık kabiliyetlerini arttırır. Hayat kalitesini arttırır.

 Beyni Güçlendirir:

Düzenli spor unutkanlığın önlenmesine katkı sağlar, beyin kapasitesini arttırır. Özellikle spor yapanlar depresyona daha az yakalanır. Hayata pozitif şekilde bakar. Sağlık sorunları yaşayan kişiler, spor öncesi mutlaka bir uzman hekime danışması şart. Seçilen spor aktiviteleri kişinin yaşına, vücut yapısına, kilosuna ve boyuna uygun olmalıdır. Yanlış yapılan spor faydadan çok zarar verir. Bisiklet sürmek, tempolu yürümek ve hafif tempolu koşular düzenli ve dengeli spor için uygun aktivitelerdendir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *