Spor Yaparken Yemek Yemek Doğru Mu?

Spor, hayatımızı düzene koymakta çok önemli bir yer tutar. Bir insan spor yapıyorsa, bu davranış beraberinde iyi beslenmeyi, uyku sürelerine dikkat etmeyi ve bunlar gibi olumlu davranışları getirir. Ama söz konusu spor ise yan yana düşünülmesi gereken en önemli iki kavram spor ve beslenmedir.

Spor ve Beslenme

Spor yaparken alınan besinin miktarı, kalitesi, çeşidi ve besinin alınma zamanı çok önemlidir. Öyle ki spor yapılan dönemlerde kalori hesabı bile yapılmalı, alınan ve yakılan bütün kaloriler kontrol altında tutulmalıdır. Peki ya spor yaparken nasıl bir beslenme yöntemi izlenmelidir? Öncelikle güne sağlam bir kahvaltı ile başlanmalıdır. Çünkü kahvaltı günün en önemli öğünü niteliğindedir. Gece boyunca aç kalan vücudun gereksinimlerinin sabah karşılanması gerekir. Spor saatleri dışında bu şekilde beslenmeye dikkat edilebilir. Peki ya spor saatleri yaklaştığında, spor esnasında, spor sonrası nasıl beslenmek gerekir? Neler yiyip içmek gerekir?

Dolu Mide ile Spor Yapılmaz!

Dikkat edilmesi gereken ilk şey spor yapılan esnada midenin meşgul olmaması gerektiğidir. Bu sebepten dolayı spor yaparken ve spordan en az 1 saat önce yemek yememek gerekir. Spor yaparken yemek yemek doğru değildir. Spordan kısa süre önce yemek yemiş olmak ya da spor esnasında yemek yemek spordan alınacak verimi düşürecektir. Çünkü spor yapılan esnada mide de sindirim faaliyetiyle meşgul olmaktadır. Bu yüzden de vücut spor yaparken kaslara gerekli enerjiyi sağlamakta güçlük çekebilir.

Ne Zaman Yemek Yenilir?

Spordan istenilen verimi elde etmek için spora başlamadan 2 saat ya da 3 saat önce yemek yemiş olmak gerekir. 2 ile 3 saat içinde mide sindirim işleminin büyük bir bölümünü tamamlamış olur ve enerji almış, rahat bir şekilde spor yapılabilir. Spor sonrası beslenme de çok önemlidir. Spor sonrası yorgun düşen kaslar kaybettiği enerjileri karşılamak isteyecektir. Kaslar kendilerini yenilemek için de proteine ihtiyaç duyacaktır. Bu yüzden sporu bitirdikten sonra yarım saat içinde sporcu gıdaları aracılığı ile takviye alınmalı ya da bir saat içinde güzel, sağlıklı, protein ağırlıklı bir yemek yenilmelidir. Unutulmamalıdır ki spor yapmaktan daha önemli olan şey beslenmeye dikkat etmektir.

Sağlıklı beslenme ile ilgili yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *