Zayıflamak Sadece Yağ Yakmak Mıdır?

Zayıflamak bir insanın günlük kalori ihtiyacından az kalori alarak yani kalori açığı oluşturarak yaptığı olaydır. 1 kilo ortalama 7400 kaloriye denk gelmektedir. Bir insan 1 kilo verebilmek için 7400 kalori açığı oluşturmalıdır. Zayıflamanın temel mantığı kalori açığı oluşturarak yağ, su, kas kaybını sağlamasıdır.

Zayıflamak Sadece Yağ Yakmak Mıdır?

Zayıflamak sadece yağ yakmaktan ibaret değildir. İnsanlar zayıflarken yağ, su veya kas kütlesi kaybedebilirler. Ortalama 90 kilo olan bir bireyin 15 kilo verdiğini düşünürsek bu 15 kilonun yaklaşık 5 – 7 kilosu su 1 – 2 kilosu kas geri kalanı ise yağ olabilir. Yani insanlar zayıflarken sadece yağ olarak değil su, kas olarak da kaybederler.

Zayıflarken Yağ Yakımını Üst Düzeye Ulaştırmak

İnsanlar zayıflarken yağ yakımını üst düzeyde tutabilmek için öncelikle spor yapmalıdırlar. Bu sporların başında yürüyüş, koşu gelmektedir. Bunların yanında ağırlık antrenmanları ile yağ yakımını daha da hızlandırarak olabilecek kas kayıplarının önüne geçebilirler. Bunun yanında bir doktora başvurup en uygun beslenme listesi ile karbonhidrat, yağ ve protein oranlarını en uygun düzeyde vücuda alarak vücuttan yağ kütlesinin azalmasını daha da hızlandırabilirler. Örnek bir spor programı hazırlamak için öncelikle profesyonel bir spor eğitmenine danışmalı ve spor eğitmeninin verdiği tüyolar doğrultusunda kendinize uygun bir spor programı oluşturmalısınız.

Sağlıklı Zayıflamak İçin Yapılması Gerekenler

Sağlıklı bir şekilde zayıflama işlemini gerçekleştirebilmek için öncelik olarak bir beslenme listesi oluşturmalı ve düzenli bir şekilde spor yapmalısınız. Bunların yanında kilo vermek için satılan ilaçlar, haplar ve benzeri türdeki ürünleri kullanmamalısınız. Şok Diyetler adı altında piyasaya sürülen ve uygulanması sonucunda kötü bir tablo ortaya koyabilen ve hatta ölüme kadar götürebilen beslenme stillerini kesinlikle uygulamamalı ve doktorunuzun size verdiği beslenme listesini en doğru şekilde uygulamaya gayret göstermelisiniz. Zayıflamak için kısa bir süre zarfından ziyade uzun bir yol ile küçük hedefler koyarak ilerlemek her zaman daha olumlu sonuçlar vermektedir. Hızla verilen kilolar bir süre sonra fazlası ile vücuda geri dönebiliyor ve insan hayatını olumsuz etkileyebiliyor.

Diyet programları hakkındaki diğer yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.