Bağışıklık Sistemini Güçlendirmenin Yolları - Genel Sağlık Bilgisi

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmenin Yolları

Bağışıklık Nedir?

Bağışıklık sistemi; canlıların hastalıklara neden olan virüslerden korunmasını sağlayan sistemdir. Bağışıklık sisteminiz aslında mevsim uyumlu olduğu sürece  güçlüdür ve hastalılardan korunma oranınızda yüksektir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendime

Mevsim sebze ve meyvelerini sofranızdan eksik etmeyin. Bu sayede vitamin ve gerekli olan antioksidanı vücudunuza vermiş olursunuz. Bu da bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için önemli bir adımdır.

Hafta da en az 2 kere balık tüketin. İçerisindeki Omega 3 ve diğer faydalı yağlar ile kolesterol dengesini sağlayan balık sayesinde bağışıklık sisteminizi temelden kuvvetlendirebilirsiniz.

Dengeli beslenmeye dikkat edin. Yani her besinden yemeye çalışın. Tek bir tarafa yüklenmeyin. Bunu yaparsanız bağışıklık sisteminiz o noktada güçlenir ancak diğer taraftan zayıf kalacağı için hastalılara açık hale gelir.

Uzun süre aç kalmayın. Güçlü bir bağışıklık sistemi için uzun süre aç kalmak çok tehlikelidir. Mutlaka kahvaltı edin ve ana öğünleri atlamayın. Araları ara öğünle doldurup aç kalmayı önleyin.

Paketlenmiş gıdalardan uzak durun. İçerisinde bulunan kimyasallar bağışıklık sisteminize zarar verir ve olabilecek tehlikelere karşı savunmasız hale getirir.

Mutlaka hareket edin. Egzersiz yapamıyorsanız yürün, koşun ama hareketsiz kalmayın. Hafta en az 3 gün 40-50 dakika yürüyün. Vakit bulamıyorsanız arabanızı uzağa park edin, 1 durak önce inin. Merdiven çıkmayı alışkanlık haline getirin, asansör kullanmamaya özen gösterin.

Su içmeyi ihmal etmeyin ki vücudunuz susuz kalmasın. Susuz kalan vücut ortamdaki tozdan, bakteriden kolayca etkilenir. Buda bağışıklık sisteminize doğrudan zarar verir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir