Diş Çarpıklığının Tedavisinde Görünmeyen Dış Teli

Ortodonik Tedavi Süreci

Küçük yaşlardan itibaren başlayan diş bozukluklarının tedavi edilmesi ortodontik süreç gerektirmektedir. Bu işleme ne kadar erken yaşlarda başlanırsa o kadar iyi sonuç vereceğini biliyoruz. Çocukların çene yapılarının esnek ve genç olmasından dolayı ortodontik tedaviye başlamak için bu yaşlar seçilmelidir. Küçük yaşlarda pek önemsenmeyen bir durum olabilir ancak çocuğun gelişim döneminde ve sonrasında hem özel hayatını hem de iş hayatını önemli derecede etkileyebilecek bir durumdur. Ebeveyn olarak bu duruma kayıtsız kalmadan ilk iş olarak bir ortodonti uzmanı ile görüşmek faydalı olacaktır.

Ortodontiye Başlama

İlk olarak çene ve ağız röntgeniniz çekilecek sonrasında dişlerin yönleri belirlenecektir. Bu da dişlerinizin çıkış yönlerinin düzeltilmesi açısından faydalıdır. Sonrasında özel sıvı ile braket denilen küçük metal parçalar dişlerinize takılacaktır. Bu takılan braketler ortodontik diş tedavi sürecinizin başından sonuna kadar size eşlik edecektir. O yüzden sert cisimleri kırmaya ve dişlerinizle koparmaya çalışmak bu braketlere zarar vereceğinden tedavinizin biraz daha uzamasına yol açacaktır. Bu braketlerin takılması sonrasında diş telinizin de braketler arasından takılmasıyla tedaviniz başlayacaktır. Bundan sonra yapmanız gereken tek şey düzenli olarak muayene takvimine uymanız ve doktorunuzla her ay görüşme sağlamak olacaktır.

Diş Teli ve Braketlerin Özellikleri

Ortodontik tedaviye erken yaşlarda başlamak süreci kısaltmak için faydalı olacaktır. Yaşım çok geçti ancak dişlerim bozuk diyorsanız üzülmeyin ortodontik tedavinin yaşı yoktur. Hatta ortodonti endüstrisinin gelişmesi ve hastalardan gelen yorumlar üzerine teller ve braketlerde her gün gelişim sağlanmaktadır. Standart olarak platin yani metal görünümlü diş teli ve braketi kullanılabildiği gibi dış çarpıklığının tedavisinde görünmeyen dış teli lingual ortodonti ile kaç yaşında olursanız olun ortodontiye başlayabilirsiniz. Çünkü şeffaf lingual diş telleri ile utanmadan ve de sıkılmadan rahatça konuşabilecek ve gülümseyebileceksiniz.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.