Huzursuz Bacak Sendromu Nedir

Huzursuz bacak sendromu (HBS), otururken ya da yatış pozisyonundayken bacaklarda hareket ettirme ihtiyacı, kalkıp dolaşma isteği uyandıran rahatsızlık olarak tanımlanır. Kadınlarda erkeklere nazaran daha çok görülür.

Huzursuz Bacak Sendromu Belirtileri

           Huzursuz bacak sendromu, genellikle oturduktan belli bir süre sonra başlar. Hareketli günün ardından dinlenirken, herhangi bir yerde uzun süre otururken ya da yolculuklarda daha çok hissedilir. Hissedilen o hissiyat tarif edilemese de genelde zonklama, bacakları hareket ettirme isteği olarak belirtilir. Kalkıp dolaşma ihtiyacı hissedildiğinden hareket ettirip dolaşmak geçici olarak rahatlama sağlar. Bu rahatsızlıktan her iki bacakta etkilenir.

Huzursuz Bacak Sendromu Nedenleri

Kansızlık, şeker hastalığı, b12 eksikliği, magnezyum eksikliği ve böbrek yetersizliği başlıca sebeplerindendir. Ayrıca ilaç kullanımı, alkol alımı ve kafein de huzur bacak sendromunu tetikler.Orta ve ileri yaşlarda daha sık görülür. Genelde parkinson ve şeker hastalığı, kas hastalıkları, eklem ağrıları ve dolaşım bozuklukları ile karıştırılan huzur bacak sendromu, uyku düzenini bozup uykusuzluğa neden oluyor ya da dikkat eksikliği ve baş ağrısı yapıyor ise mutlaka bir doktora başvurulmalıdır.

Nasıl Tedavi Edilir

Bu sendroma sebep olabilecek alkol, kafein ve sigara kullanımından kaçınmak huzur bacak sendromuna engel olabilir. Doktora başvurulması halinde huzur bacak sendromuna neden olabilecek etkenler araştırılır. Muayene edilip, kan tahlilleri ve EMG incelenmesi yapılmasının yanı sıra bazı durumlarda uyku testine de gerek duyulabilir. Neden olan başka rahatsızlıklar (kansızlık, şeker hastalığı, Parkinson, guatr, varis, böbrek hastalığı vs.) var ise öncelikle onlar tedavi edilmelidir. Eğer daha önceden kullanılan ilaçlar var ise bunlar göz önünde bulundurulup gerektiği takdirde kesilmelidir. Bütün bu önlemlere rağmen herhangi bir sonuca varılmıyor ise gerekli ilaç tedavisine başlanması huzur bacak sendromunun tedavisi için bir çözüm olacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir