Mide Ekşimesinin Nedenleri ve Tedavisi

Mide ekşimesi asit reflüsü tarafından oluşan çok yaygın bir belirti olup, mide içeriğinin bir kısmının (mide asidi de dahil olmak üzere) özofagusa geri kaçması ve alt göğüste yanma şikâyetinin ortaya çıkması durumudur. Gastroözofageal reflü hastalığının (GÖRH) teşhisi, haftada iki kereden fazla devam eden kalıcı asit reflüsü ile koyulur.

Mide Ekşimesi Nedir?

Mide ekşimesi, mide asidi özofagusa geri döndüğünde hissedilen yanmadır. Mide sıvısı, yemek borusu ve karın arasındaki sfinkter yetersiz kaldığında özefagusa geri kaçar. Mide ekşimesinin nedenleri ve tedavisi için okumaya devam edebilirsiniz.

Mide Ekşimesinin Nedenleri

Mide ekşimesinde yaşam tarzından kaynaklanan risk faktörleri arasında aşırı kilolu olma ve sigara içme sayılabilir. Kişiler nadiren endişe ve stresin meydana geldiği mide yanmalarından etkilenir. Bununla birlikte, tekrarlayan asit reflüsü, gastroözofageal reflü hastalığının teşhisine neden olur ve sağlık için ciddi sonuçlar doğurabilir.

Gastroözofageal reflü hastalığı her yaştan insanda görülür ve nedeni genellikle bir yaşam tarzı faktöründen kaynaklanır, ancak aynı zamanda mide üstündeki sfinkteri etkileyen anatomik anormallikler gibi kaçınılmaz faktörlere de bağlı olabilir. Bir kişi sıklıkla asit reflü semptomları yaşarsa, aile doktoruna danışmalıdır. Doktor, kişiyi daha ileri araştırmalar için bir gastroenterologa sevk edebilir.

Mide Ekşimesi Tedavisi ve Önlenmesi

Gastroözofageal reflü hastalığının neden olduğu tekrarlayan mide ekşimesi için ana tedavi, proton pompa inhibitörleri (PPI) adı verilen ilaçları kullanarak mide asidi üretimini azaltmaktır. Bunun yanında H2 blokerleri veya antiasitler kullanılabilir. Yaşam tarzınızıda değiştirmeniz gerekebilir. Yemekten sonra 3 saat kadar yatmamak, baharatlı asitli yiyeceklerden kaçınmak, sigara ve alkolü bırakmak gerekir.

Yatarken omuzlarınızla birlikte üst vücudunuzu yükseltin. Sadece kafanızı yükseltmek yeterli olmaz, bu nedenle başınızın altına bir yastık ekleyip bırakmayın. Amacınız belden yukarıyı yükseltmek. Yatağa bağımlı hastalar için, uygun açılara yükseltilebilen yataklar mevcuttur bunlar rahatlama sağlayabilir.

Sağlıklı beslenerek mide ekşimesine çözüm bulabilirsiniz. Sağlıklı Beslenme yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir