Omuz Ağrısı ve Tedavisi

Omuz ağrısı ve tedavisi, vücudumuzda bulunan en esnek eklem omuz eklemidir. Bu nedenle de yaralanmalara en fazla maruz kalan eklemdir. Toplamda beş adet eklemin bir araya gelmesi ile oluşur. Omuz ekleminde bulunan yapıların bir biri ile uyum içinde çalışması sayesinde, kol hareketleri rahat bir şekilde yapılabilmektedir. Omuz eklemi dördüncü kılıf denilen bir yapı tarafından kaplanmış olup, bu kılıf sayesinde diğer omuz kemiklerinden ayrılır. Dördüncü kılıf, omuz ekleminin baş kısmını yuvada tutarak, kol hareketlerinin sağlıklı bir şekilde yapılmasına olanak sağlar.

Omuz Ağrısı Teşhisi

Omuz ağrısının ortaya çıkması durumunda, teşhis için, detaylı yapılacak omuz muayenesi önemlidir. Daha sonrasında doktor teşhisini kesinleştirmek amaçlı diğer görüntüleme yöntemlerini kullanabilir. Bunlar röntgen, ultrason ve manyetik rezonans gibi radyolojik görüntüleme teknikleridir. Bursit ya da Tendon iltihabı, omuz ekleminin aşırı ağırlık altında kalarak hızla uzatılması sonucunda oluşur ve çok sık karşılaşılır. Yüzme, cam silme ve buna benzer ev işlerinde tekrarlanan hareketlerin yapılması sırasında oluşur. Yaşın ilerlemesi sonucunda, eklemlerin özelliğini kaybetmesi ile kendiliğinden de gelişebilir.

Omuz Ağrısı Belirtileri

Çoğu kişide omuz ağrısı genellikle bu bölgede meydana gelen yırtıklardan kaynaklanır. İlk zamanlarda çok hafif ağrılarla ve güç kayıpları ile ortaya çıktığı için önemsenmez ve ilerler. Kollar, baş seviyesinin üzerindeki seviyelere kaldırıldığı zaman keskin omuz ağrısı oluşur. Özellikle saç tarama ya da bağlama hareketlerinde zorlanmalar yaşanır.

Omuz Ağrısının Tedavisi

Omuz ağrısını yaratan yırtık omuzu aşırı kullanılması sonucu oluşmuşsa, dinlenme çok faydalıdır. Omuz ağrısı tedavisi, doktorun uygun gördüğü ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçlarla olabilir. Ancak böyle durumlarda ilaç kullanımı bilinçsiz yapılmamalı, muhakkak doktor tavsiyesi ile alınmalıdır. Kasların ve eklemlerin kuvvetlenmesi için egzersizler yapılmalıdır. Sonuç alınamayan durumlarda cerrahi tedaviler uygulanır. Omuz ağrısı ve tedavisi için uygulanan tedavi yöntemleri hasarın büyüklüğüne göre belirlenir.

Genel sağlık hakkında detaylı bilgi almak için Genel Sağlık Bilgileri kategorimize göz atabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.