Saf Kakao

Kakao, zengin aroması ve değerli içeriği ile birlikte mutfakların vazgeçilmez ürünlerinden bir tanesidir. Bereketli bir iklime sahip olan ve çok sayıda bitkiye ev sahipliği yapan tropikal kuşağın bizlere sunduğu eşsiz ürünlerden birisi de kakao. Neredeyse dünyanın tüm bölgelerinin damak zevkine hitap eden kakao, birçok alanda kullanılmakta olan bir ürün. Günümüzde en popüler kakao ürünlerinden birisi de saf kakao olarak karşımıza çıkmakta. Kakaonun en doğal hali olan saf kakao birbirinden farklı formlarda satışa sunuluyor. Saf kakao tozu gibi organik ve katkı maddesi içermeyen türler; birçok kişinin mutfağında yer almasını istediği ürünlerden.

Saf Kakao Nedir? Farkı Nedir?

Saf kakao, isminden de anlaşılacağı üzere içerisinde herhangi bir katkı maddesi içermeyen, tamamen doğal yollarla elde edilmiş kakaodur. Herhangi bir kimyasal ya da ısıl işlem uygulanmayan kakao, fiziksel yollarla bazı işlemlere tabi tutulmaktadır. Doğal yöntemlerle işlenen kakao çekirdeklerinden saf kakao tozu, kakao parçacıkları gibi çeşitli ürünler elde edilir.

Hiçbir koruyucu madde, tatlandırıcı, parlatıcı ya da renklendirici içermeyen saf kakao ürünleri sayesinde hem doğallığı hem de lezzeti mutfaklarınıza taşımanız mümkün. Tamamen geleneksel yöntemler kullanılarak elde edilen ürünler doğal olmaları nedeniyle sağlık açısından da herhangi bir sorun teşkil etmiyor. Böylece kakaonun lezzetini sağlık konusunda herhangi bir şüpheniz olmadan, dilediğiniz gibi çıkarabilirsiniz.

Saf Kakao Zengin Besin İçeriği

Saf kakao tozu gibi çeşitli kakao ürünleri, daha önceden belirttiğimiz gibi, mutfaklarımızın birçok kısmında yer alıyor. Damak tadına hitap eden ve tüketimi keyifli bir ürün olan kakao, aynı zamanda oldukça zengin bir besin içeriğine sahip. Saf kakao içeriğinde şu besinler yer almaktadır;

  • A Vitamini
  • B Vitamini Çeşitleri
  • Bitkisel Kaynaklı, Çeşitli Proteinler
  • D Vitamini
  • E Vitamini
  • Potasyum
  • Demir
  • Magnezyum

Saf kakao zengin içeriği sayesinde damak tadını güzelleştirmesinin yanı sıra oldukça zengin içerikli bir beslenme sağlıyor. Ham kakao ya da saf kakao olarak nitelendirilen, herhangi bir kimyasal işleme tabi tutulmayan ürünler, kakao ürünleri arasında besin açısından en zengin içeriğe sahip sınıfı oluşturuyor. Bunun temel nedeni ise tamamen doğal yollardan elde edilmesi ve herhangi bir besin kaybına uğramaması olarak açıklanabilir.

Saf kakao; lif ve faydalı yağ açısından da son derece zengin bir içeriğe sahip. Bu sebeple düzenli bir şekilde saf kakao tüketerek vücudunuzun günlük besin ihtiyacının ciddi bir kısmını karşılamanız mümkündür.

Kozmetik Amaçlı Saf Kakao Kullanımı

Saf kakao tozu gibi çeşitli ürünler yalnızca gıda sektöründe de kullanılmıyor. Kakao, kozmetik alanında da oldukça geniş bir kullanım alanına sahip. Çeşitli cilt bakım rutinlerinde ve cilt maskelerinde kakao ürünleri kullanılmaktadır. Özellikle de saf kakao tozu gibi ürünler, tamamen doğal olarak üretildiği için birçok kişinin tercihleri arasında yer alıyor. Doğal üretim sayesinde cildinize en iyi şekilde bakım yapabilir ve cildinizi herhangi bir alerjik reaksiyona karşı koruyabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.