Sağlıklı Olmak İçin Atılacak Adımlar Nelerdir?

Sağlıklı olmak için bu zamanda yüzlerce diyet listeleri, yapılan ameliyatlar, egzersiz programları, aletleri, TV programlarında konuşan hekimler, tavsiyeler, bitkiler, yağlar, sular yer alıyor. Bu fikirleri duyduktan sonra kafalarımızın karışması da doğal oluyor.

Sağlıklı Olmak için Yapılması Gerekenler

Kısaca yapmamız gerekenler;

1-Güne Erken Başlamak

Güneşle birlikte kalkmak vücut saatinizi yeniler. Bu daha iyi bir uyku alışkanlığa yanında gün boyu enerjinizi korumanıza yardımcı olur.

2-Kahvaltı

Zayıflamak isteyen bireyler kahvaltıyı pas geçerek daha hızlı istediği kiloya ulaşabileceğini düşünür. Ancak araştırmalar düzenli kahvaltı yapan bireylerin daha az kilo aldığını ortaya koyuyor.

3-Diş Bakımı

Her gün dişlerinizi en az iki defa fırçalayın ve ağız sağlığına özen gösterin. 35 yaşından sonra yaşanan diş kayıpları diş eti rahatsızlıklarından geliyor ayrıca dişlerdeki mikroplar yiyeceklerle birlikte vücudumuza karışıyor.

4-Vücudu Temiz Tutmak

Sigaradan ve tütünün her türlüsünden ve alkolden kaçının. İlaç alırken iki kere düşünün. Unutmayın her ilaç bir zehirdir.

Güne duş alarak başlamak ise gün boyu zinde tutacaktır.

5-Su İçmek

Günde en az 8 bardak su için. Kahve ve çay ve diğer içecekler dâhil olmamak şartıyla. Cilt güzelliğinizi de etkileyecektir.

6-Stres

Her hastalığın davetiyesidir. Uzak durulmalıdır. Küçük sorunları dert etmeyin.

7-Arkadaşlarınızla Yapılan Düzenli Yürüyüşler

Yalnız planlanan yürüyüşler aksayabilir ya da tek başına spor yapmak sıkıcı gelebilir. Her gün güne en az 30 dakika yürüyüşle başlamanın faydası olacaktır.

8-Ofiste Aktif Olun

Molalarda ya da bulabildiğiniz her arada kalkıp yürüyün ve kollarınızı esnetin.

9-Kalıtımsal Hastalıkların Bilincinde Olmak

Gün geçtikçe sayısı artan kanser hastalığının en önemli nedenlerinden birisi de ailede kanser hastasının olmasıdır. Tansiyon, şeker hastalığı da kalıtımsal olup bu hastalıklardan korunmanın en iyi yolu ailenizin tıbbi geçmişini öğrenmektir. Düzenli kontroller yaparak bu hastalıklardan korunabilirsiniz.

10-İçinizden Gelen Güzel Şeyleri Ertelememek

İyi bir işe sahip olup güzel para kazanmak da önemli ancak sevdiklerinize de vakit ayırmalısınız. onlarla birlikte gevşeyip eğlenmek hem sizin hem sevdiklerinize keyif verecektir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *