Adet Sancısı En Fazla Kaç Gün Sürer?

Her kadının yaşadığı en kötü, en sıkıcı, en stresli, en acı dolu haftadır adet dönemi. Bazı kadınlar ağrısız atlatır bazı kadınlar ise çok acı çeker. Adet kanamaları 2-7 gün arasında normal kabul edilir. Genellikle her kadın 21-35 gün arasında adet görür. Bazı kadınlar katlanılmaz derecede acı çeker ve bu durum stresi de arttırır. Adet sancısı en fazla kaç gün sürer? Adet sancısı genellikle adet döneminden 2-3 gün önce ilk olarak kasıklarda etkisini gösterir daha sonra bel ve karın bölgelerine yayılır. Sancı en çok adetin ilk gününde etkili olur çok şiddetli ilerlerse bacaklara, kollara yayılabilir hatta rahim kasılmaları bile hissedilebilir. Bununla birlikte vücutta mide bulantısı, ishal, yorgunluk, baş dönmesi de hissedilebilir. Bu sancı genelde adetin 3,4.gününde azalır neredeyse hiç kalmaz ilk gündeki şiddeti yoktur.

 Adet Sancısı Nasıl Geçer?

Ağrıya sebep olan birçok şey vardır; öncelikle adet döneminden önce üşütmemeye çok dikkat edilmelidir çünkü karın ve kasık ağrıları üşütünce daha çok artar. Dönemden bir iki gün önce bitki çayları içmeye başlamak ve dönem boyunca devam etmek ağrıları biraz daha hafifletebilir bununla birlikte sigara, alkol, kafein, asitli ve soğuk içeceklerden uzak durmakta fayda vardır. Sıcak su torbaları, ısıtılmış havlu veya sıcak bir duşun da faydası olur vücudu sıcak tutmak çok önemlidir. Kasıklara doğru hafif hareketlerle masaj yapmak, basit hareketlerle bir egzersiz veya düşük tempolu bir yürüyüş rahatlatır. Stres de ağrı tetikleyici bir faktör olduğu için stresi azaltmak için yoga yapılabilir. Ağrıyla beraber düzensizlik de varsa mutlaka bir doktora başvurmak gerekir.

 Ağrı Kesici Kullanmak Sakıncalı mı?

Çok fazla alınmadığı sürece belirli ağrı kesiciler sakıncalı değildir. Bir jinekolog bilgisi dahilinde kullanılan doğum kontrol hapları da ağrıyı geçirebilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir