Diyet Yapmanın Vücuda Faydası | Diyet | Genel Sağlık Bilgisi

Diyet Yapmanın Vücuda Faydası

Diyet genel olarak kişilerin zayıflamak için uygulamış oldukları ve bilgi kirliliği sebebiyle son derece yanlış uygulamalar içeren bir durum almıştır. Oldukça popülerlik kazanan diyet uygulamaları ne yazık ki kişilerin metabolizma bozulmalarına sebep olmaktadır. Bu durum diyete ve diyetisyene olan güveni de sarsmaktadır.

Doğru Diyet Tanımı Nedir?

Diyet kişinin boy, kilo, yaş, fiziksel aktivite durumu, kan değerleri ve hastalık durumlarına göre vücut kitlesini en uygun duruma getirme ve sahip olduğu rahatsızları önleme amacıyla oluşturulan bir beslenme programıdır. Ancak bu durumlar göz önüne alındığın da diyet fayda sağlayabilir. Kişilerin vücut yapıları ve değerleri farklı olduğu için diyetler kişiye özgü olmalıdır.

Diyetin Vücuda Olan Faydaları

Doğru uygulanan ve bir diyetisyen tarafından hazırlanan diyet programı kişinin metabolizmasında bir düzen sağlamakta ve kişinin ihtiyacına göre kilo alımı veya verimi sağlamaktadır. Diyet ayrıca kişiler de kan değerlerin de eksik bulunan demir, magnezyum ve çinko gibi mineralleri, vitaminleri ve diğer kan bulgularının normal değerlere ulaşmasını sağlamaktadır.

Diyetler sanıldığı gibi sadece zayıflama amaçlı uygulanmaz. Kişi eğer normal kilosunun altında ise kilo alımı sağlanır, eğer kişi olması gereken kilodan fazla ise olması gereken kiloya kadar zayıflatılır. Bunlar dışında diyabet, tansiyon, troid, karaciğer yağlanması gibi birçok hastalığın önüne geçilmesi ve semptomların azalması için bu hastalıklara uygun diyet programı uygulanmalıdır. Özellikle bu hastalıklardan diyabet sıkı bir diyet programının uygulanması ile kan şekerinde ki dalgalanmanın durdurulması ve kullanılan insülin ve oral anti diyabetik ilaçların kullanımının azalması hatta bu ilaçların kullanımının tamamı ile bitirilmesi sağlanmaktadır. Bunlar sadece hastalıklar üzerinde ki bir takım etkileri olmakla birlikte diyet uygulaması çok geniş yer almaktadır.

Gebelik döneminde ki anne adaylarının gebelik diyeti uygulaması gebelik döneminde meydana gelen gebelik şekeri ve gebelik zehirlenmesinin önüne geçilmesinin sağlanmasına yardımcı olmaktadır. Devamın da ise emziklilik döneminde de yine anne ve çocuğun ihtiyaçları doğru ve sağlıklı bir diyetle sağlanmaktadır. Sporcular için de spora devamlılık sağlamak da, kişinin kas ve performans artışını olumlu şekilde sağlamaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir