Kireçlenme Nedir Tedavisi Nasıldır?

Kireçlenme Nedir?

İnsan vücudundaki, organik yapılarda(eklem, kemik, oynarlar) fazla miktarda kalsiyum ve elektrolitlerin birikmesi durumudur ve yapılarda değişikliklere sebep olur. Bir diğer adı osteoartrit. Bu durum vücudun en çok omurga, (bel, kalça,) diz ve el eklemlerinde bunlara daha az oranla omuz ve ayak bileğinde görülür. Bulunduğu bölgeye göre bulguları da değişir. Bu organik yapılarda sebep olduğu değişimler kişiye ağrı olarak yansır. Sebep olduğu değişimler bazen kaslara da etki edebilir. Bu rahatsızlığın tanısı röntgen filmi çektirilerek konulabilir.

Kireçlenme Nasıl İlerler?

İlk sırada kemiklerin yıpranmaya başlaması eklemlerde şişlik ve sıcaklık olması görülür. Diğer bir evrede kaslarda ve eklem çevresindeki bağlarda hareketi kısıtladığı görülür. Yürümekle, hareket ettirmekle ağrı azalır. Bir diğer evrede, eklemde şekil bozukluğu, ellerde ve parmak kenarlarında şişme, sırtta eğrilme, kalçada şekil bozukluğu, dengesiz yürüme, dizde eğrilmeler ve topallama gibi şikayetler görülen kişilerin travma, düşme, çarpma ve zorlayıcı hareketlerden kaçınılması öneriliyor. Ayrıca kişi belirli aralıklarla eklemlerini dinlendirmesi gerektiği söylenir.

Hareketsiz Kalma

Şuan ki rahatsızlığınızı normal hala getirebilmek için, kilo vermeniz, egzersiz yapmanız, günlük ihtiyaçlar için baston kullanmanız ve masaj ağrılarınız için fiziksel tedavi önerileridir. Kilo vermeniz bele ve kalçaya verilen yükü azaltacağından fayda sağlar. Verdiğiniz her 10 kilo dizlerinize binen 40 kiloyu azaltacaktır. Egzersizler ise kas gücünüzü artıracak, tutuklanmayı azaltacaktır. Baston ise eklemlere binen yükü en aza indirerek dengeyi sağlamaya yardımcı olacaktır. İlaçla tedavi için ise enjeksiyonları vardır.Doğrudan etkilenen eklemlerin üzerindeki deriye tropikal ilaç enjeksiyonları verilir. Eklem içi enjeksiyonlar ise yağlayıcı formlar ile yapılır ve bir kaç yıl hastalar da protezde gecikmeye yardımcı olabilir.

Sağlıklı olmak için yapılacak 10 adım adlı yazımızı okuyup kireçlenme tedavisi hakkında bilgi alabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *