Üşümek Adet Sancısını Arttırır mı?

Bütün sağlıklı kadınların ortak derdi adet döngüsüdür. 28 günde bir adet döngüsüne giren kadınlar adet döngüsüyle beraber bu döngünün getirmiş olduğu sancılarla karşı karşıya gelirler. Bu sancı bazı aylar hafif geçebilirken bazı aylar hayatı bloke eden ağrılara dönüşebilir. Bu da kadınlar için her ay birçok endişeyi beraberinde getiriyor.

Adet Sancıları Neden Artar ?

Kadınlarda adet sancısının artmasında bazı etkenler vardır. Bu etkenlerden biri hormonsal dengelerdir. Kadınlarda doğum sancısını da başlattığı bilinen prostaglandin hormonu, adet sancısı üzerinde de çok etkilidir. Genellikle bir iltihap ya da başka herhangi bir hastalık söz konusu değilse adet sancısının sebebinin temelinde bu hormon yatar. Bu hormonun salgılanması fazla ise size vereceği ağrı hissi de aynı oranda artacaktır. Dolayısıyla bu hormonun salgılanmasındaki etkenleri bilirseniz ve buna göre de yaşam biçiminizi şekillendirirseniz adet sancısını büyük oranda düşürebilirsiniz. Prostaglandin hormonu genelde adet döngüsüne gireceğinize yakın yediklerinize dikkat etmeniz ile düşürülebilir. Adet döngüsüne gireceğinizi anladığınızda tuzlu, yağlı, kızartma türü yiyeceklerden kesinlikle uzak durun. Bu tür yiyecekler prostaglandin hormonunun salgılanmasını arttırır.

Adet Sancısını Arttıran Diğer Etkenler

Halk arasında kadınlar arasında üşümek adet sancısını arttırır mı? sorusu çok yaygındır. Adet sancısının artmasında prostaglandin hormonunun yanı sıra üşümek de sancıyı arttıran sebeplerden biridir. Adet döneminde kadınlar normalden daha fazla üşümeye meyilli olurlar. Bu da adet sancısının bir nebze artmasına sebebiyet verir. Bu problemi gidermek için adet döneminde kadınlar daha sıkı giyinmelidir. Özellikle ayaklardan alınan soğuk rahmin daha fazla kasılmasına, dolayısıyla da ağrı hissinin daha da artmasına neden olur. Bunun için sıcak su torbası en etkili yöntemdir. Kasıklara konulan sıcak su torbası rahmin kasılmasını azaltarak ağrı hissini de azaltır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir