Bel ve Boyun Fıtıklarında Akupunktur Tedavisi

Akupunktur Nedir?

Çin tıbbi ile başlayan vücutta belirlenen bazı bölgelere çok özel ince uçlu iğnelerin batırılarak uygulanan tedavi yöntemini Akupunktur denir.

Ülkemizde Akupunktur

Ülkemizde Akupunktur tedavisinin yapılabilmesi için 29.05.1991 tarihinde Sağlık Bakanlığı tarafından Akupunktur Tedavi Yönetmeliği yayınlanmış olup; Yayımlanan bu yönetmelikle Akupunktur uygulama alanları ve kanalları belirlenmiştir. Akupunktur tedavisi yönetmelikte belirtildiği üzere yalnızca doktorlar tarafından yapılabilmektedir. Akupunktur Tedavisi uygulamak isteyen hekimlerin tedaviyi uygulayabilmek için Uygunluk Belgesi alması gerekmektedir.

Akupunktur Uygunluk Belgesi Ülkemizde çeşitli Üniversitelerin Tıp Fakültelerinde Sağlık Bakanlığı Denetiminde 480 saatlik eğitim sonrası başarılı olan katılımcılara verilmektedir. Dünya Sağlık Örgütü’nün 1979 yılı Aralık ayı yayınında Akupunktur’un endikasyon alanına giren hastalıklar belirtilmiştir. Özetlemek gerekirse Akupunktur Dünyaca kabul gören bilimsel bir tedavi yöntemi haline gelmiştir.

Bel ve Boyun Fıtıklarında Kullanımı                                 

Vücudumuzda boyun bölgemizde 7, bel bölgemizde 5 olmak üzere toplam 12 adet Omurga Kemiğimiz mevcuttur, bu omurga kemiklerinin arasında başımızı taşımakla görevli boyun diskleri ve beden ağırlığımızı taşımayla görevli bel diskleri vardır. Boyun disklerinin zarar görmesi boyun fıtığını bel disklerinin zarar görmesi bel fıtığını meydana getirir ve ağrılı bir süreç başlar. Boyun ve Bel Fıtıklarının ilerlemesi durumunda yalnızca cerrahi operasyon yapılarak düzelme sağlanabilir, bu sebeple boyun ve bel fıtıklarının tespiti için bir an evvel ilgili branştaki hekime müracaat edilmelidir.

Cerrahi operasyon gerektirmeyen Bel ve Boyun Fıtıklarında Akupunktur tedavisi uygulanabilir. Akupunktur tedavisinde vücut ve kulak iğneleri kullanılmaktadır. Akupunktur tedavisinde en sık çelik iğneler kullanılmaktadır. Akupunktur tedavisinin başlaması ile birlikte ağrılarda azalma olacak, omurga kemikleri düzelecek, kaslar ise güçlenecektir. Sonraki seanslarda tedavi etkisi artacak, fıtıklarda gerileme olacak ve disklerde meydana gelen bozulmalar ilk etapta duracak sonrası seanslara doğru düzelmeler başlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir