Spor Yaparken Sporcu Gıdası Kullanmak

İnsanlar sağlıklı yaşamak, güzel bir vücuda sahip olmak için spor yapar. Peki biz sporu bilinçli şekilde yapabiliyor muyuz? İstenilen verimi alabiliyor muyuz spordan? Bunu anlamak için sporun veriminde etkili olan etmenlere bakalım.

Sporun Verimini Etkileyen 3 Ana Etmen

İnsanlar zannediyorlar ki sporun etkisini görmenin en iyi yolu çok spor yapmaktır. Bu yanlış bir düşüncedir. Spordan istenilen performansı almak için yola çıkmamız gereken ilk yer beslenmedir. İyi bir beslenme ile desteklenmeyen spor boşa geçirilen zamandan ibarettir. Spor yapmak beslenmeden sonra gelir ve sonrasında üçüncü olarak uyku takip eder. Biz şimdi beslenme olayını ele alacağız.

Sporda Beslenme

Spor yapan bir insanın beslenme sistemi protein ağırlıklı bir şekilde olmalıdır. Çünkü spor esnasında yoğun kas faaliyetleri oluşur ve kaslar ihtiyaçlarını proteinlerden karşılar. Protein günlük beslenme düzeninde yoğun olarak alamadığımız bir besin içeriğidir. Ancak vücudun günlük belirli bir miktar protein ihtiyacı vardır. Spor yapan bir vücutta ise bu miktar daha fazladır. Bunu doğal gıda alarak başaramadığımız takdirde takviye sporcu gıdalarına başvurmamız gerekir. Bunlar nelerdir?

Sporcu Gıdaları

Sporcu gıdaları deyince akla ilk gelen ürün protein tozu olmaktadır. Ülkemizde protein tozu pek olumlu şekilde hafızalarda yer edinen bir ürün değildir. Bunun zararlı olduğu söylenmektedir. Hatta insanlar protein tozunun mucizevi bir ürün olduğunu düşünürler. O tozu içen bir anda harika bir vücuda sahip olur onların düşüncesine göre. Oysa ki protein tozu ve diğer sporcu gıdalarının temel mantığı, vücudun ihtiyaç duyduğu besinlerin direkt olarak alınmasını sağlamaktır. Örneğin protein almak isteyen bir kişi tavuk eti yediğinde, proteinin yanında yüksek miktarda karbonhidrat ve yağ da almış olur. Sporcu gıdaları ise bu soruna getirilmiş bir çözümdür.

Sağlık Endişesi

İnsanlar sporcu gıdalarının kimyasal oluşundan şüpheye kapılır ve onları çok zararlı şekilde algılar. Oysa güvenilir sporcu gıda markaları marketlerde satılan çoğu üründen daha sağlıklıdır ve daha kontrollü üretilmektedir. Sizce şu an yediğiniz tavuklar ne kadar sağlıklı ki! Bu sebepten dolayı sporcu gıdaları hakkındaki ön yargılarımızı kırmalıyız ve vücudumuzun ihtiyaç duyduğu gıdaları ona vermeliyiz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.