Sporun Zihinsel Gelişime Etkisi

Çağımızda sporun fiziksel olarak insanlara ne kadar faydası olduğunu duymayan kalmamıştır. Öyle ki dört duvar arasında hareketsiz bir yaşam sürdüren kişiler de artık spor yapmaya başlamıştır. Bunun en büyük sebeplerinden birisi, sporun insanlara yalnızca fiziksel olarak değil zihinsel açıdan da büyük ölçüde fayda sağladığının bilinmeye başlanmasıdır.

Spor Yapmak Stresi Engelliyor

Sistematik bir şekilde yapılan fiziksel egzersizler, ilerleyen yaşlarda zihinsel olarak oluşabilecek hasarları en aza indirerek, kişilerin dinç olmalarını ve zihinlerini etkili kullanabilmelerini sağlayacaktır. Fiziksel etkinlikler yapmak, günlük yaşamın stresli ve bunaltıcı havasından da uzaklaştıracaktır. Spor yapmak, stresin yok edilmesine yardımcı olacaktır. Vücutta mutluluk hormonu salgılayarak kişiyi negatif düşüncelerden arındıracaktır. Zihinsel olarak arındırılmış vücut, günün yorgunluğunu iyi bir şekilde atlatabilmek için güzel ve hızlı bir uykuya geçecektir.

Çocuklar Sağlıklı Bir Gelişim İçin Mutlaka Spor Yapmalı

Sporun yetişkinler için ne kadar yararı varsa çocuklar için de bir o kadar yararları vardır. Uzmanlar yaptıkları açıklamalarda spora erken başlamanın önemini vurgulamaktadırlar. Çocukluk dönemi hem fiziksel hem de zihinsel gelişimin en yüksek olduğu dönemdir. Aileler, çocuklarının hem okul hayatında hem fiziksel hayatlarında sağlıklı bir gelişim göstermelerini istiyorlarsa okuldaki bir spor koluna katılmalarını sağlamalıdırlar. Spor, çocukların eleştirel düşünme becerilerine, problem çözme yeteneklerine büyük katkı sağlayacaktır. Herhangi bir spor branşına katılan çocuk kazanmayı, kaybetmeyi ve disiplinli yaşamayı öğrenecektir. Spor, çocuklarda oluşan dikkat dağınıklığını engelleyerek, çocukların bir konuya daha konsantre olmasını sağlayacaktır. Spor, çocukların sosyalleşmesine, iletişim becerilerine (konuşma,dinleme) ve kendini daha iyi ifade etmelerine katkı sunacaktır.

Spor Çocukların Okul Başarısına Olumlu Katkı Sunuyor

Aileler arasında, çocukları eğer bir spor branşına yönelirse derslerdeki başarısı düşecek gibi yanlış bir kanı hakimdir. Aksine spor, çocuğun olumlu bir gelişim göstermesi için olmazsa olmazdır. Çocukların spor etkinliklere katılmaları, onların zihinsel işlevlerine artı yönde etki edecek, okul başarısını da artıracaktır. Spor, çocukların öz güvenini artırarak kendilerini daha iyi ifade etme imkanı sağlayacaktır. Araştırmacılar, çocukların hayatları için önemli olan bir faaliyet öncesinde orta düzeyde bir spor egzersizi uygulamalarını tavsiye etmektedirler. Örneğin; sınava az bir zaman kala orta düzeyde yapılan egzersizin, zihin olarak kişiyi olumlu yönde etkileyeceği söylenmektedir.

Sporun faydaları hakkında detaylı bilgi almak için spor kategorimize göz atabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *